آب و هوا حسین طیبی hosein tayebi varzeshi-Football iran

آب و هوا: حسین طیبی hosein tayebi varzeshi-Football iran

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی سورپرایز ارزی در راه است؟

وعده‌های پر رنگ و لعاب و مانوری که در روزهای اخیر از سوی مسئولان دولتی و البته نمایندگان مجلس راجع به بسته بانک مرکزی جهت ساماندهی اوضاع آشفته ارزی داده شده، هم

سورپرایز ارزی در راه است؟

سورپرایز ارزی در راه است؟

عبارات مهم : بازار

وعده های پر رنگ و لعاب و مانوری که در روزهای اخیر از سوی مسئولان دولتی و البته نمایندگان مجلس راجع به بسته بانک مرکزی جهت ساماندهی اوضاع آشفته ارزی داده شده، همگان را در انتظار اتفاق تازه ای در حوزه ارزی قرار داده هست؛ ولی این که این بسته تا چه اندازه متفاوت از سیاست فعلی بوده و سیگنال های مثبتی با خود به همراه دارد را باید در رونمایی از آن دید.

به گزارش ایسنا، بعد از آن که نیمه دوم سال گذشته بازار ارز روزهای پرالتهابی را پشت سرگذاشت و مجموعه دولت و بانک مرکزی نتوانست کنترل مناسبی بر بازار داشته باشد و قیمت دلار در شش ماه از حدود ۳۷۰۰ تا ۵۰۰۰ تومان پیش رفت، امسال هم اتفاق خوبی در این بازار نیفتاد. سال که شروع شد وضع ملتهب بازار به روند خود ادامه داد و در ۲۰ روز ابتدایی سال، قیمت دلار از ۶۰۰۰ تومان نیز عبور کرد. دولت نیز که ظاهرا برنامه ای جهت کنترل بازار و هرج و مرج آن نداشت، تصمیمی گرفت که کارشناسان حتی در همان ساعات اولیه تماما آن را عجولانه و اشتباه تلقی کرده و خواستار بازبینی آن شدند.

سورپرایز ارزی در راه است؟

دولت در سیاست تازه ارزی به یکباره قیمت های تند بازار ارز را غیر رسمی اعلام و جهت دلار قیمت ۴۲۰۰ تومان را در نظر گرفت و تمام واردات را بدون هیچ اولویت بندی مشمول ارز ارزان قیمت کرد که خود در سامانه ارزی نیما آن را تحت نظر داشت و بین واردکننده و صادر کننده در جریان بود؛ روالی که به زودی با توجه به فعالیت بازار ارز به ایجاد رانت و فسادی در تخصیص و تامین ارز و واردات انجامید که شخص مدیر جمهور نیز نسبت به آن معترض و خواستار براق سازی شد.

به هر حال روال غیرشفاف بازار ارز در شرایطی که این روزها اقتصاد کشور عزیزمان ایران در آستانه اجرایی شدن تحریم های اعلامی مدیر جمهور آمریکا در حوزه تجاری و طلا و ارز قرار دارد، مجموعه ای از عواملی را رقم زد که اوضاع بازار ارز را بیش از گذشته تکان داد و به سمت ارقام تاریخی تا ۱۲ هزار تومان جهت دلار و بیش از چهار میلیون جهت سکه پیش برد.

وعده‌های پر رنگ و لعاب و مانوری که در روزهای اخیر از سوی مسئولان دولتی و البته نمایندگان مجلس راجع به بسته بانک مرکزی جهت ساماندهی اوضاع آشفته ارزی داده شده، هم

اما از حدود یک هفته قبل که مدیر جمهور تغییراتی در ریاست بانک مرکزی ایجاد کرد، از معاون اول روحانی گرفته تا همتی -رئیس کل بانک مرکزی- و سایر مسئولان دولتی و البته بعضی نمایندگان مجلس، از تدوین بسته ارزی جامعی خبر داده اند که قرار است اوضاع موجود را سامان دهد. گرچه تا کنون بانک مرکزی و دولت کوچکترین اطلاعاتی از این بسته را اعلام نکرده اند ولی تصویر العمل ها به گونه ای بوده که انگار باید منتظر اتفاق های عجیب و تازه ای بود که در روزهای آینده با این بسته رقم خواهد خورد.

این در حالی است که بعضی خبرهایی که هنوز به طور رسمی از سوی بانک مرکزی تایید نشده است از این حکایت دارد که قرار است ارز ۴۲۰۰ تومانی که تا کنون جهت کالای اساسی و گروه دوم کالایی یعنی مواد اولیه کارخانه ها و تولید تخصیص داده شده است پیدا می کرد ، فقط به کالای اساسی تخصیص داده شده است پیدا کرده و مابقی کالا ها با قیمت تازه وارد شود. به عبارتی به جز کالاهای اساسی و حیاتی که با ارز ناشی از درآمد نفتی تامین خواهد شد، مابقی واردات و صادرات وارد بازار ثانویه شود. در این بازار که در همان سامانه نیما قرار دارد، قرار است تمام ارز ناشی از صادرات غیرتفتی از جمله پتروشیمی ها و فلزات با قیمت توافقی عرضه شده است و واردکنندگان ارز مورد نیاز خود را تامین کنند. این در حالی است که از مدتی پیش و جهت گروه سوم کالایی که غیر مهم هستند این جریان شروع شده است بود و قیمت ارز برگرفته از بازار آزاد تعیین و در روزهای اخیر تا ۱۰ هزار تومان هم پیش رفته بود.

برخی کارشناسان معتقدند آزادسازی قیمت ارز جهت سایر گروه ها به استثنای کالای اساسی سیاست تایید شده است ای می تواند باشد؛ آیا که خود مشوق صادرکننده جهت عرضه ارز و تامین منابع خواهد بود ولی مشروط به اینکه بازار ارز بار دیگر رها نشده و بتوان معاملات در صرافی ها را نیز ساماندهی کرد؛ چراکه در غیر این صورت بازار غیرشفاف و زیر زمینی ارز بار دیگر به ارقام پرت دلار و سوءاستفاده سودجویان خواهد انجامید.

سورپرایز ارزی در راه است؟

به هر صورت کشور عزیزمان ایران در آستانه تحریم احتمالی آمریکا که در وقت خروج از برجام جهت یک مهلت ۹۰ روزه اعلام کرده بود واقع شده است است و در هفته پیش رو ممکن است اجرایی شود؛ شرایطی که می تواند فضای روانی آن به شدت بازار ارز را تحت تاثیر قرار دهد. این در حالی است که بسته ارزی دولت احتمالا تا یکی دو روز آینده رونمایی خواهد شد تا در این وقت بتواند پادزهری برابر التهابات بازار ارز و تحرکاتی باشد که این روزها بازار را بیش از گذشته دستخوش عوض کردن کرده هست. در این شرایط باید در انتظار سیاستگذاری تازه در بازار ارز بود که آیا می تواند جریان تازه و اثرگذاری رقم بزند یا مانند بسته قبلی در آینده ای نزدیک زمینه ساز روالی نامناسب در بازار باشد؟

واژه های کلیدی: بازار | مرکزی | واردات | بانک مرکزی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz