آب و هوا حسین طیبی hosein tayebi varzeshi-Football iran

آب و هوا: حسین طیبی hosein tayebi varzeshi-Football iran

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی مسکن به گرانی می اندیشد یا رونق؟

اگرچه بعضی کارشناسان اقتصادی معتقدند که علت تحرک در بازار مسکن نظام مند شدن قیمت سود بانکی است،اما به همان نسبت کارشناسان دیگری با قاطعیت می گویند،افزایش قیمت

مسکن به گرانی می اندیشد یا رونق؟

مسکن به گرانی می اندیشد یا رونق؟

عبارات مهم : ایران

نیلی:نظم دهي به قیمت سود يكي از دلايل تحريك بازار مسكن است

اگرچه بعضی کارشناسان اقتصادی معتقدند که علت تحرک در بازار مسکن نظام مند شدن قیمت سود بانکی است،اما به همان نسبت کارشناسان دیگری با قاطعیت می گویند،افزایش قیمت ارز هم عامل همین نظام مند شدن قیمت سود بانکی است.

مسکن به گرانی می اندیشد یا رونق؟

به گزارش خبرآنلاین،بازار مسکن ازنيمه دوم سال با تحرک همراه شده است به طوری که ماه پاياني فصل پاييز افزايش ۵۰ درصدی معاملات را نسبت به آذر سال گذشته تجربه كرد.این زیاد کردن میزان معاملات در شرایطی رخ داده که آینده نگری ها از شهریور ماه حکایت از زیاد کردن میزان معاملات مسکن در نیمه دوم سال داشت.

البته بعضی اقتصاددانان هم آینده نگری کرده بودند که مسکن امسال با جهشی در معاملات روبرو خواهد شد. اخیرا مسعود نيلي دستيار اقتصادی رئيس جمهور از نظم دهي به قیمت سود در بازار پول به عنوان يكي از دلايل تحريك بازار مسكن سخن گفته است.

اگرچه بعضی کارشناسان اقتصادی معتقدند که علت تحرک در بازار مسکن نظام مند شدن قیمت سود بانکی است،اما به همان نسبت کارشناسان دیگری با قاطعیت می گویند،افزایش قیمت

مرتضی ایمانی راد،اقتصاددان هم اعتقاد است:« با کم شدن قیمت سود بانکی مسیر سرمایه گذاری از طریق سپرده گذاری در بانکها کمی تیره و غیر قابل آینده نگری شده است هست. مردم در شش ماهه دوم دیگر با یک گزینش رو برو نیستند.»

اگرچه ایمانی راد اعتقاد است که یکی از این بازارهای پرتقاضا جهت سرمایه گذاری بازار ارز است،اما بازارهای دیگر از جمله مسکن هم این روزها شاهد زیاد کردن معاملات است.البته قیمت ها چندان تفاوتی نسبت به ابتدای سال ندارد.

کارشناسان بازار مسکن می گویند این میل به و تقاضا جهت خرید مسکن بخشی جنبه روانی دارد و زمزمه این عنوان که احتمال زیاد کردن قیمت مسکن در سال آینده وجود دارد.

مسکن به گرانی می اندیشد یا رونق؟

مثلا حسام عقبایی نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک پایتخت کشور عزیزمان ایران اخیرا گفته است:« خرید منزل تا آخر امسال بهتر از موکول کردن آن به سال آینده هست؛ به طور قطع نوسانات و زیاد کردن قیمت ارز، طلا و آینده نگری های آتی زیاد کردن قیمت حامل های انرژی بر قیمت ها در بازار مسکن تاثیرگذار است و اثر خود را در طول وقت نشان می دهد.»

به گفته وی زیاد کردن قیمت در بازار مسکن در مهرماه گذشته انجام شد و میانگین رشد قیمت دربازار مسکن در سطح کشور چیزی حدود 14 درصد بود. سال آینده تورم و زیاد کردن قیمت ها در سایر بازارها بر بازار مسکن اثر گذار خواهد بود.

اگرچه بعضی کارشناسان اقتصادی معتقدند که علت تحرک در بازار مسکن نظام مند شدن قیمت سود بانکی است،اما به همان نسبت کارشناسان دیگری با قاطعیت می گویند،افزایش قیمت

سود بانکی متهم ردیف اول؟

با توقف قیمت سود بانكي بر قیمت ۱۵ درصدی و كنترل قیمت سود در بازار اوراق بدهي دولت، بازار پول با كاهش قیمت سود موثر سپرده مواجه شده است هست. از سوی ديگر از سررسيد موعد پرداخت وام مسكن در صندوق بعد انداز يكم به عنوان يكي ديگر از دلايل افزايش تقاضا در بازار مسكن ياد مي شود.

گزارش بانك مركزی نشان مي دهد معاملات ماهانه آپارتمان مسكوني در آذر ۹۶ با رسيدن به ۱۷ هزار و ۷۷۶ فقره ۲,۵۰ درصد نســبت به آذر سال گذشته رشد داشته هست. اين معاملات نسبت به آبان رشد ۴,۲۰ درصدی را تجربه كرده و موزیک رشد معاملات در نيمه دوم سال سريع تر شده است است.

مسکن به گرانی می اندیشد یا رونق؟

در همین حال ميانگين قيمت هر مترمربع آپارتمان مسكوني در شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران در آذر به ۵ ميليون و ۹۰ هزار تومان رسيده كه در سال ها ی اخير بي سابقه هست. اطلاعات بانك مركزی حكايت از رشد ۱۴,۹ درصدی ميانگين قيمت مسكن در پایتخت کشور عزیزمان ایران نسبت به آذرماه پارسال دارد و نشان مي دهد مسكن در پایتخت کشور عزیزمان ایران در مقايسه با آبان ماه ۴,۱ درصد گران تر شده است است.

در نخستین ماه زمستان، بيشترين رشد میانگین قيمت مسكن در مقايسه با دی سال گذشته به منطقه پنج پایتخت کشور عزیزمان ایران با افزايش ۴,۲۴ درصدی قيمت ها تعلق داشت. سهم اين منطقه از معاملات مسكن طي آذرماه ۹,۱۴ درصد بوده است.

در همین حال شاخص كرايه مسكن در شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران و در كل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتيب ۸,۱۰ و ۷,۹ درصد رشد كرده است.

چشم انداز بهار آینده بازار مسکن

بازار مسکن در سه ماهه نهایی سال،داغ است.این را اغلب مشاوران املاک می گویند.خرید و فروش رونق گرفته و آپارتمان های خالی جهت فروش امیدوارتر شده است اند.هرچند به نسبت خرید و فروش ساخت و ساز هنوز رونق نگرفته ولی براساس لایحه بودجه سال آینده کل کشور،با منابعی که جهت نوسازی بافت های فرسوده در نظرگرفته شده،به نظر می رسد ساخت و ساز هم وارد فاز تازه ای شود.

برخی آینده نگری ها حکایت از زیاد کردن قیمت مسکن در سال آینده دارد؛با این حال حامد مظاهریان معاون وزیر راه و شهرسازی گفته است:« همانطور که در ۴ سال گذشته قیمت مسکن آنچنان رشدی نداشته، اوضاع بازار نشان می دهد سال آینده نیز قیمت واحدهای مسکونی در کشور زیاد کردن شدیدی نخواهد داشت.»

او تاکید کرده که سیاست وزارت راه و شهرسازی حمایت از مصرف کنندگان است و ما مخالف هرگونه سفته بازی و سوداگری در بازار مسکن کشور هستیم.

واژه های کلیدی: ایران | بازار | سال آینده | سود بانکی | بازار مسکن | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz