آب و هوا حسین طیبی hosein tayebi varzeshi-Football iran

آب و هوا: حسین طیبی hosein tayebi varzeshi-Football iran

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی آیا برجام به آخر کار خود رسیده؟

.امروز حامیان عوض کردن نظام ایران، رهبری و کنترل سیاست خارجی آمریکا را به دست گرفته اند. از نظر آن ها نشانه آمریکا خلع سلاح هسته ای کشور عزیزمان ایران نیست بلکه

آیا برجام به آخر کار خود رسیده؟

آیا برجام به آخر کار خود رسیده؟

عبارات مهم : ایران

یادداشت «ولی نصر» در نشریه «آتلانتیک»:

آیا برجام به آخر کار خود رسیده؟ / آیا بن سلمان اخیرا از نفت 80 دلاری سخن گفت؟ و ارتباط آن با تصمیم ترامپ جهت خروج از برجام چیست؟

.امروز حامیان عوض کردن نظام ایران، رهبری و کنترل سیاست خارجی آمریکا را به دست گرفته اند. از نظر آن ها نشانه آمریکا خلع سلاح هسته ای کشور عزیزمان ایران نیست بلکه نشانه عوض کردن نظام هست. جان بولتون مشاور امنیت ملی تازه ترامپ؛ همواره حامی عوض کردن نظام کشور عزیزمان ایران بوده هست. وی اخیرا در اظهاراتی بر این تاکید کرد که عوض کردن نظام کشور عزیزمان ایران باید به نشانه مهم سیاست خارجی آمریکا تبدیل شود. این در حالی است که وی همراه با حامیانش درصدد فشار به کره شمالی جهت خلع سلاح هسته ای هستند.

ولی نصر از اشخاص ارشد دولت اوباما و همچنین مدیر دانشکده روابط بین الملل جان هاپکینز در مقاله ای جهت نشریه «آتلانتیک» نوشت: امروز حامیان عوض کردن نظام ایران، رهبری و کنترل سیاست خارجی آمریکا را به دست گرفته اند. از نظر آن ها نشانه آمریکا خلع سلاح هسته ای کشور عزیزمان ایران نیست بلکه نشانه عوض کردن نظام هست. جان بولتون مشاور امنیت ملی تازه ترامپ؛ همواره حامی عوض کردن نظام کشور عزیزمان ایران بوده هست. وی اخیرا در اظهاراتی بر این تاکید کرد که عوض کردن نظام کشور عزیزمان ایران باید به نشانه مهم سیاست خارجی آمریکا تبدیل شود. این در حالی است که وی همراه با حامیانش درصدد فشار به کره شمالی جهت خلع سلاح هسته ای هستند.

آیا برجام به آخر کار خود رسیده؟

به گزارش انتخاب؛ در ادامه این مقاله آمده است: دولت ترامپ از یک طرف درصدد پاره کردن توافق هسته ای با کشور عزیزمان ایران است و از طرف دیگر درصدد تعقیب یک توافق مشابه با کره شمالی هست. با این حال اگر حامیان عوض کردن نظام ایران، در دولت ترامپ به قدرت بیشتری دست پیدا کنند احتمالا جهت تضعیف قدرت ایران، به توافق هسته ای موسوم به برجام آخر خواهند داد. تاثیر فوری چنین تصمیمی پیامدهای خطرناکی را جهت کشور عزیزمان ایران و سرتاسر خاورمیانه ایجاد می کند.

پس از اعتراضات اخیر در کشور عزیزمان ایران در زمستان گذشته، حامیان عوض کردن نظام در واشنگتن جسورتر شده است اند. کشور عزیزمان ایران در حال حاضر درصدد است تا از طریق توافق هسته ای نیازهای اقتصادی داخلی خود را مرتفع کند. ولی بدون این توافق اوضاع اقتصادی کشور عزیزمان ایران بدتر می گردد و زمینه دلسردی سرمایه گذاران را فراهم می کند و همچنین منجر به خروج و فرار سرمایه از کشور می گردد.

.امروز حامیان عوض کردن نظام ایران، رهبری و کنترل سیاست خارجی آمریکا را به دست گرفته اند. از نظر آن ها نشانه آمریکا خلع سلاح هسته ای کشور عزیزمان ایران نیست بلکه

لغو توافق هسته ای از سوی ایالات متحده آمریکا منجر به بازگشت تحریم های اقتصادی بین المللی علیه کشور عزیزمان ایران در تمامی حوزه های هسته ای، موشک های میان برد – دور برد و همچنین حمایت کشور عزیزمان ایران از اسد در سوریه می گردد.

چنین سناریویی زمینه کم کردن تجارت و سرمایه گذاری خارجی در کشور عزیزمان ایران را فراهم می کند و به طور بالقوه کشور عزیزمان ایران را از بازار نفت خارج می کند. خروج کشور عزیزمان ایران از بازار نفت باعث خشنودی عربستان سعودی می گردد که اقتصادش به شدت به قیمت بالای نفت وابسته هست. محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی در طی دیدارش از واشنگتن، آینده نگری زیاد کردن قیمت نفت به 80 دلار هر بشکه را کرد که این قیمت به تحقق دستور کار جاه طلبانه اقتصادی و اهداف نظامی و سیاسی عربستان کمک خواهد کرد. در واقع این آینده نگری ناشی از تصور محروم شدن کشور عزیزمان ایران از بازارهای نفت است.

اعضای دولت ترامپ بر این تصورند که پرسشها اقتصادی فزاینده کشور عزیزمان ایران منجر به موافقت آن ها جهت یک توافق بهتر می گردد. در حالی که این استراتژی پر مخاطره ای است لیکن خروج آمریکا از توافق هسته ای باعث می شود که آمریکا جهت اقناع دشمنانش جهت برقراری تعامل دیپلماتیک با دشواری بیشتری روبرو گردد. در واقع بدون گزینه های دیپلماتیک معتبر؛ تنها راه موجود که آمریکا به پرسشها حساس بین المللی می پردازد همان جنگ است یعنی همان مسیری که ترامپ به آن معترض است.

آیا برجام به آخر کار خود رسیده؟

خروج از توافق هسته ای و زیاد کردن فشارهای اقتصادی علیه کشور عزیزمان ایران باعث انزوای میانه روها و عملگرایانی می شود که خواهان تعامل با دنیا هستند و همچنین زمینه قدرت یابی افراطی ها فراهم میشود. در حالی که برجام زمینه همکاری ضمنی بین آمریکا و کشور عزیزمان ایران را در مبارزه باداعش در عراق فراهم کرد؛ با خروج آمریکا از برجام، عراق می تواند بار دیگر به میدان منازعه آمریکا و نیروهای تحت حمایت کشور عزیزمان ایران تبدیل گردد. یکی دیگر از تحولات ناخوشایند؛ بازگشت سریع این کشور به غنی سازی اورانیوم با غنای بالاتر از 20 درصد است.

علی شمخانی دبیرشورای عالی امنیت ملی کشور عزیزمان ایران در اظهاراتی بیان کرده که اگر آمریکا از توافق هسته ای خارج شود کشور عزیزمان ایران ممکن است از پیمان منع گسترش سلاح هسته ای را که می تواند به معنای پیگیری آزادانه سلاح هسته ای تعبیر گردد خارج شود. مدیر جمهور ترامپ در روز سه شنبه هشدار داد که اگر کشور عزیزمان ایران فعالیت های هسته ای خود را از سر بگیرد با پرسشها بزرگتر از آنچه که تاکنون داشته روبرو خواهد شد. در حقیقت هر چه ایالات متحده آمریکا ، کشور عزیزمان ایران را ترساندن کند احتمالا این کشور زیاد جهت تامین امنیت خود به سپر هسته ای متوسل می شود.

.امروز حامیان عوض کردن نظام ایران، رهبری و کنترل سیاست خارجی آمریکا را به دست گرفته اند. از نظر آن ها نشانه آمریکا خلع سلاح هسته ای کشور عزیزمان ایران نیست بلکه

در این صورت، آمریکا باید سیاست عوض کردن نظام را در اولویت های غیر مهم خود گذارد و از کشور عزیزمان ایران بخواهد دوباره وارد میز مذاکره شود. این در حالی است که قدرت اهرم اقتصادی ما زیاد کردن پیدا نکرده ولی برنامه هسته ای کشور عزیزمان ایران پیشرفته تر خواهد شد و کشور عزیزمان ایران می تواند اهرم نفوذ بیشتری جهت دستیابی به توافق بهتر نسبت به توافق گذشته داشته باشد. درسی که کره شمالی از لغو توافق هسته ای کشور عزیزمان ایران می گیرد این است که مدیر جمهور آمریکا توافق امضا شده است به وسیله سلف خود را نقض می کنند. درسی که کشور عزیزمان ایران از دیپلماسی هسته ای ترامپ با کره شمالی می گیرد این است که کشور عزیزمان ایران تا زمانی که به توانایی تسلیحات هسته ای همراه با موشک های دوربرد که بتوانند این سلاح ها را حمل کنند نرسیده نباید وارد مذاکره مجدد با آمریکا شوند.

واژه های کلیدی: ایران | توافق | خارجی | سیاست | آمریکا | اقتصادی | دولت ترامپ | اخبار سیاست خارجی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz